„Nie zgaśnie tej przyjaźni żar, co połączyła nas. Nie pozwolimy, by ją starł nieubłagany czas. Kto raz przyjaźni poznał moc, nie będzie trwonił słów. Przy innym ogniu, w inną noc do zobaczenia znów”.
4 lipca 1983 r. we Fromborku rozpoczął się pierwszy obóz astronomiczny, który zapoczątkował coroczną działalność, kontynuowaną obecnie przez Klub Astronomiczny „Almukantarat”. W tym roku, po 35 latach, w Załęczu Wielkim w dniach 12–15 sierpnia odbędzie się jubileusz 35-lecia Klubu Astronomicznego „Almukantarat”. Będzie to nie tylko czas świętowania działalności Klubu, ale też okazja do spotkania z przyjaciółmi. W końcu „Almukantarat” to nie tylko instytucja popularyzująca astronomię, ale przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą i zawierają przyjaźnie na całe życie.
Początek
Obóz we Fromborku był pierwszym ogólnopolskim spotkaniem dla młodych miłośników astronomii. Zorganizowany był przez Uczniowski Ruch Naukowy, a pierwszym opiekunem był pan Marek T. Szczepański – wieloletni pracownik Planetarium Śląskiego w Chorzowie oraz członek komisji Olimpiady Astronomicznej. W 1985 r. obóz został przeniesiony do Załęcza Wielkiego, które, ze względu na położenie geograficzne, było i jest dużo bardziej atrakcyjną bazą. Rok później zlikwidowano URN, a obowiązek organizacji spotkania przejęła Awangarda XXI wieku. Awangardę tworzyło kilka grup o różnych polach zainteresowania, jednak przetrwała tylko astronomia. Sam projekt Awangardy upadł w 1990 r.
Nazwę Almukantarat zaproponowali w 1989 r. Mirosław Kutrowski oraz Piotr Życki – obecny dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Jako stowarzyszenie Klub został zarejestrowany w 1995 r., a jego pierwszym prezesem został Piotr Życki. Od tego czasu co dwa lata odbywają się wybory władz klubu.
Działalność Klubu
Flagowym projektem Almukantaratu są oczywiście letnie obozy naukowe dla absolwentów gimnazjów oraz uczniów szkół średnich. Podczas nich uczestnicy mają możliwość uczestniczenia w zajęciach nie tylko z astronomii, ale również z takich dziedzin jak fizyka, matematyka, informatyka czy chemia. Ponadto organizowane są dwa seminaria jesienne dla trzech roczników, Zimowe Warsztaty Naukowe, seminarium wiosenne oraz Wiosenne Warsztaty Kadrowe – spotkanie dla maturzystów, którzy w przyszłości zasilą szeregi kadrowe i będą prowadzić zajęcia na obozach oraz organizować spotkania dla swoich młodszych kolegów.
Almukantarat to nie tylko kwartalne spotkania dla młodzieży. Jesteśmy także stałymi wystawcami na piknikach naukowych – Pikniku Polskiego Radia Trójka i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym (już teraz zapraszamy na nasze stanowisko 9 czerwca 2018 r.) oraz Astro Pikniku w Podzamczu koło Chęcin. Byliśmy również uczestnikami pierwszej edycji polskiego World Space Week we Wrocławiu, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku. Nawiązaliśmy również współpracę z Nadwiślańskim Uniwersytetem Dziecięcym, gdzie prowadzimy zajęcia astronomiczne dla najmłodszych. Działamy również w sieci – 1 września 2000 r. powstał portal astronomiczny AstroNET, którego redaktorami są członkowie i przyjaciele Almukantaratu. Jest to najstarsza witryna internetowa poświęcona astronomii w Polsce.
Jubileusz 35-lecia Klubu Astronomicznego „Almukantarat”
Jubileusz odbędzie się już w sierpniu, natomiast zgłoszenia udziału przyjmowane są do 31 maja. W programie, poza tradycyjnymi ogniskami, które są doskonałym miejscem na podzielenie się swoją historią i doświadczeniem z młodszymi, przewidziane są m.in. prelekcje naukowe. Zaproszenie oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie jubileusz.almukantarat.pl.
Do zobaczenia w Załęczu Wielkim!