W dniach 10-14 listopada 2016 roku odbył się zjazd sympatyków astronomii zrzeszonych wokół Klubu Astronomicznego „Almukantarat”. Bielsko-Białą mieli okazję odwiedzić uczestnicy z roczników 2014 i 2015 oraz ich starsi koledzy stanowiący kadrę. Była to kolejna okazja do spotkania się z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach, ale także do wygłoszenia referatu czy spędzenia czasu na wspólnych wędrówkach po górach i „stolicy Podbeskidzia”.
W czwartek, tuż po rozpoczęciu seminarium i zostawieniu bagaży w miejscu noclegowym, zostało zorganizowane krótkie zwiedzanie miasta-gospodarza, które pozwoliło wczuć się w klimat tego pięknego miejsca. Po powrocie do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego im. Bolka i Lolka, które na te kilka dni miało stać się domem uczestników i kadry, odbyło się oficjalne rozpoczęcie seminarium. Podczas powitalnego świeczkowiska zostały przedstawione m.in. szczegóły dotyczące sesji referatowej, której tematem były „Galaktyki”, a także plany na najbliższe dni.
Już chwilę po piątkowym śniadaniu rozpoczęła się sesja referatowa, która stanowiła główny powód spotkania. Zaś tuż przed południem seminarzyści wyruszyli na podbój Beskidu Śląskiego, a przede wszystkim wchodzących w jego skład Szyndzielni i Klimczoka. Po ogrzaniu się w schroniskach u podnóża tych szczytów, uczestnicy podziwiając zjawiskowe krajobrazy wrócili do ośrodka w Bielsku-Białej białymi drogami, które pokrył śnieg towarzyszący seminarium przez cały czas.
Trzeciego dnia seminarium klub zawitał w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, w którym odbył się wykład, podczas którego przybliżona została Szczególna Teoria Względności. To ważne dla rozwoju nauki zagadnienie wyjaśnił uczestnikom nauczyciel fizyki, pan Mirosława Czachora. Później Sebastian Kurowski, doktorant astronomii na UJ, przybliżył młodzieży zagadnienia związane z obserwacjami nieba w zakresie fal radiowych. Następnym punktem programu była krótka wycieczka do Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta i spotkanie z jego założycielem, pasjonatem polskiej literatury, Tadeuszem Modrzejewskim.
Niedziela, jako ostatni pełny dzień seminarium, niósł ze sobą wiele atrakcji. Celem porannej wyprawy było Muzeum Techniki i Włókiennictwa, w którym uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią Bielska-Białej i przemysłu tkackiego. Nie obyło się także bez kolejnej porcji zwiedzania miasta, co było pretekstem do zrobienia dużej liczby grupowych fotografii. Zaś po południu uczestnicy wraz z kadrą, brnąc dziarsko pod górę przez zaspy i mgłę, udali się do schroniska PTTK na Magurce, w którym odbyło się pożegnalne świeczkowisko. Zostały na nim ogłoszone wyniki sesji referatowej, której zwycięzcą, dzięki swojemu referatowi „Miliongwiezdne karły”, został Jan Bąk. Publiczność zdecydowała się nagrodzić Lidię Lappo, natomiast wyróżnienia otrzymali Krzysztof Kapuściński i Miłosz Kierepka.
Dzięki pełnym zapału organizatorom, którzy uczynili ten wspólnie spędzony czas tak wspaniałym, że tegoroczne seminarium jesienne z pewnością na długo zapadnie w pamięć uczestnikom i kadrze, którzy z uśmiechem na ustach wrócili do domów, wyczekując kolejnego spotkania.