Aktywne jądra galaktyk
Jądra galaktyk aktywnych (kwazary, galaktyki Seyferta, blazary i radiogalaktyki), które promieniują więcej energii, niż można by wytłumaczyć obecnością gwiazd. Aktywne jądra galaktyk wykazują dużą zmienność. Niektóre kwazary …
Jądra galaktyk aktywnych (kwazary, galaktyki Seyferta, blazary i radiogalaktyki), które promieniują więcej energii, niż można by wytłumaczyć obecnością gwiazd. Aktywne jądra galaktyk wykazują dużą zmienność. Niektóre kwazary …
Jednostka miary powierzchni w anglosaskim systemie metrycznym; jeden akr jest równy 4046,9 m2.
Katalog stworzony przez U.S. Naval Observatory (USNO), aby dostarczyć danych na temat ruchów większości gwiazd znajdujących się w katalogu TYCHO. Odkąd katalog TYCHO bazuje na danych z satelity Hipparcos, daje on mało …
Kreacja wirtualnej pary cząstka-antycząstka z próżni, i następna ich anihilacja. Fluktuacje kwantowe to krótkotrwałe zaburzenia zasady zachowania energii i możliwe są dzięki zasadzie nieoznaczoności Heisenberga.
Zależność współczynnika załamania ośrodka (np. szkła) od długości fali; skutek tego efektu światło o różnych długościach załamuje się pod różnymi kątami, czyli światło białe rozdziela się na barwy tęczy. …
Dwie lub trzy soczewki umieszczone blisko siebie, często połączone na stałe tak, by otrzymywać obrazy większe i w fałszywych kolorach. Jeden element achromatu zazwyczaj jest zbudowany z płaskiego szkła, drugi …
Wielkość (oznaczana przez S2), która zgodnie z zasadą niezmienniczości interwału pozostaje stała niezależnie od układu odniesienia. Interwał czasoprzestrzenny wyraża się wzorem S2 = x2 + y2 + z2 – c2 t2, gdzie x, y, …
Autotrofy, które używają gazu wodorowego do produkcji energii i dostarczania węgla do budowy organicznych molekuł. Autotrofy zawierają powszechne endolity w formacjach ognistych. W tych bazaltowych skałach wodór jest …
Zasada leżąca u podstaw szczególnej teorii względności Alberta Einsteina, mówiąca o niezmienności interwału czasoprzestrzennego względem zmiany układu odniesienia, w którym wykonujemy pomiary czasu i odległości. …
Rotujący dysk gazu i pyłu, który może otaczać różnego rodzaju gwiazdy i inne masywne obiekty. W przypadku młodych gwiazd dysk akrecyjny zawiera nieskonsolidowany materiał, taki jak ziarna pyłu, które mogą akreować …