Dwie agencje kosmiczne NASA i ESA, z okazji szesnastolecia działalności teleskopu Hubbla, udostępniły mozaikowe zdjęcie aktywnej galaktyki M82 (Messier 82), ulokowanej 12 milionów lat świetlnych od Ziemi. To jest najdokładniejsze zdjęcie tej galaktyki wykonane za pomocą szerokokątnej kamery Hubbla. Obiekt ten jest niezwykły z racji sieci postrzępionych chmur żarzącego się wodoru, który wyrzucany jest z centrum tej galaktyki.
W całym centralnym regionie M82 młode gwiazdy rodzą się 10 razy szybciej, niż w Drodze Mlecznej. Te liczne nowe, gorące gwiazdy emitują nie tylko fale elektromagnetyczne, ale również wiatr gwiezdny. Wiatr gwiezdny pochodzący z kilku źródeł może się połączyć tworząc gwałtowny wiatr galaktyczny. To zjawisko kondensuje wystarczająco dużą ilość gazu na powstanie kolejnych milionów gwiazd. Oprócz tego tworzą się gigantyczne ilości zjonizowanego wodoru, który jest widoczny w barwie czerwonej poniżej i powyżej dysku.
W galaktyce M82 młode gwiazdy są stłoczone do małych lecz masywnych gromad gwiazd, które są widoczne w postaci jasnych plam w środkowych częściach zdjęcia. W większości te blade obiekty, przypominające rozmyte gwiazdy, są gromadami gwiazd o szerokości 20 lat świetlnych. Każda zawiera do miliona gwiazd. Gwałtowny przebieg procesu gwiazdotwórczego może okazać się samo-ograniczający. Kiedy zjawisko formowania się nowych gwiazd zacznie być zbyt energiczne, może to spowodować zniszczenie materiału potrzebnego do stworzenia kolejnych i po pewnym czasie proces ten przerwie się (prawdopodobnie w okresie kilku dziesiątek mlionów lat).
Teleskop kosmiczny Hubbla został wystrzelony 24 kwietnia 1990 roku, na pokładzie promu Discovery. Jego szesnastoletnia służba zaowocowała 750 tysiącami klatek zdjęciowych, w których wyróżniono około 24 tysiące ciał niebieskich. Teleskop wykonał w tym czasie prawie 93,500 okrążeń wokół Ziemi. Obserwacje wyprodukowały ponad 27 terabajtów danych. Każdego dnia Hubble generuje 10 gigabajtów informacji cyfrowych. W szesnastoletnim okresie około 4 tysiące astronomów z całego świata miało wpływ na przeprowadzane obserwacje i zostało opublikowanych ponad 6300 artykułów naukowych, dzięki wynikom tych obserwacji.
pies na teorie
Następna laska … — Ta galaktyka też pasuje mi do modelu:
http://forum.astronet.pl/index.cgi?2107#n003000000000