W sobotę zakończyły się Zimowe Warsztaty Naukowe Klubu Astronomicznego Almukantarat, które odbyły się w Potarzycy koło Jarocina. Spotkanie było przeznaczone dla osób, które swój pierwszy kontakt z Klubem nawiązały w roku 2007 oraz 2008. Uczestnicy mieszkali w Zespole Szkół w Potarzycy, który gościł nas już po raz drugi.
Tekst przygotowała Anna Ogorzałek.
Główną atrakcję zimowiska stanowiły pokazy w amatorskim Planetarium im. Jana Heweliusza, zbudowanym przez pana Andrzeja Owczarka, który także się nim opiekuje. Podczas projekcji uczniowie mieli okazję lepiej poznać niebo widoczne w Polsce, a także zaznajomić się z gwiazdozbiorami widocznymi z równika. Wszystkim seansom towarzyszyła w tle piękna muzyka. Pan Andrzej cierpliwie rozjaśniał wszystkie wątpliwości, a także wprowadził zgromadzonych w zagadnienia budowy i działania planetarium.
Zgodnie z tradycją, uczestnicy brali udział w zajęciach z astronomii, fizyki i matematyki. Kadra przygotowała także wykłady odbiegające nieco od kanonu, takie jak mnemotechnika czy teoretyczne podstawy informatyki. Niestety, kapryśna pogoda uniemożliwiła najbardziej oczekiwane przez wszystkich obserwacje. Poza zajęciami z obsługi teleskopów, sprzętu udało się użyć tylko raz, do krótkiego spojrzenia na Saturna.
Swoją obecnością zaszczycił nas prof. Edwin Wnuk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Opowiedział, jak obchodzony jest w Polsce i na świecie Międzynarodowy Rok Astronomii, mówił o projektach z nim związanych. Wygłosił także wykład na temat sprzętu używanego do obserwacji nieba, od galileuszowej lunety do współczesnych teleskopów. Uczestnicy mieli także szansę wysłuchać dr Wojciecha Borczyka, który mówił o gwiazdach kataklizmicznych oraz dr Krzysztofa Kamińskiego, który przedstawił historię i hipotezy na temat błysków gamma. Obydwaj panowie są pracownikami naukowymi Obserwatorium Astronomicznego UAMu.
Każdemu spotkaniu organizowanemu przez Klub towarzyszy sesja referatowa. Podczas warsztatów uczestnicy prezentowali zagadnienia związane ze współczesnymi badaniami astronomicznymi. Każde wystąpienie było dobrze przygotowane i świetnie wygłoszone, przez co kadra miała problemy z wyłonieniem najlepszego prelegenta. Przyznano więc trzy nagrody: Michałowi Glanowskiemu, który mówił o galaktykach aktywnych, Kamilowi Wojnickiemu, który pokazał związek eksperymentów w LHC z badaniem Wszechświata oraz Ani Kapuścińskiej, która opowiadała o promieniowaniu tła. Publiczność nagrodziła Adama Wawrzyniaka i jego referat o nowej hipotezie na temat powstania Wszechświata.
Poza naukowymi zajęciami uczestnicy pokazali (a przynajmniej starali się pokazać) personifikacje wybranego gwiazdozbioru w formie rzeźby ze śniegu lub testowali swoją wiedzę ogólną w konkursie przygotowanym przez kadrę.
Dźwiękami gitar i spacerem na stację w stronę wschodzącego Trójkąta Letniego o 5 rano zakończyły się Zimowe Warsztaty Naukowe. Na szczęście, następne spotkanie już niebawem.