Dowody na istnienie ciekłej wody pod lodową skorupą Europy czynią ten księżyc Jowisza atrakcyjnym objektem badań naukowców poszukujących życia w odległych zakątkach Układu Słonecznego. Przeprowadzone prace planetologów dostarczyły informacji na temat obecności innych pierwiastków koniecznych do występowania życia, takich ja węgiel, azot, siarka i fosfor.
Ponieważ nie znamy dokładnego przebiegu powstania Europy, naukowcy nie dysponują dokładnym składem księżycowego oceanu oraz pokrywającej go pokrywy lodowej. Modele sugerują, że na początku na Europie nie było węgla i innych ważnych z biologicznego punktu widzenia substancji chemicznych. Skąd się zatem wzięły? Według dr. Elisabetty Pierazzo z Planetary Science Institute w Arizonie i dr. Christophera Chyba z Instytutu SETI, zostały one dostarczone przez komety.
Europa ma znacznie mniejszą masę niż Ziemia, a tym samym mniejszą prędkość ucieczki, co wiąże się z tym, że część materii uwolnionej po uderzeniu komety wydostaje się z pola grawitacyjnego Europy i ucieka w przestrzeń kosmiczną. Jak się okazuje, pewna część materiału niesionego przez komety pozostawała na Europie. Według obliczeń naukowców, mogły to być miliardy ton węgla i mniejsza ilość innych pierwiastków: siarki, fosforu i azotu. Jest to już pokaźna wielkość, stanowi bowiem około 1% biomasy komórek prokariotycznych występujących w ziemskich oceanach.
“Wiemy teraz, że powinno być wystarczająco odpowiednich materiałów aby powstała biosfera Europy” – mówi Chyba. “Jeśli te substancje trafią do oceanu i jeśli istnieje mechanizm, który wywoła formowanie się coraz bardziej złożonych cząsteczek organicznych, pierwiastki te mogą się ostatecznie rozwinąć do żyjących komórek” – kończy Pierazzo.
Mając na uwadze wnioski naukowców, Europa, jako ciało z wystarczającą ilością pierwiastków niezbędnych do powstania biosfery, stanie się celem poszukiwania pozaziemskiego życia w Układzie Słonecznym. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku Europy szanse na występowanie życia są większe niż na jałowej jak do tej pory powierzchni Marsa.
Z przyjemnością informujemy, że ten artykuł jest już dwutysięcznym newsem na łamach AstroNEWS. Życzymy Czytelnikom kolejnych tysięcy jak najciekawszych i pasjonujących artykułów!
torcik
Byle tak dalej;)) — Moje gratulacje:)) torcik
SEHE
Marsjanie — Tak trzymać i oby marsjanie nie zniszczyli serwera redakcji!!!
wrinnov
Jeśli Marsjanie zniszczą nasz serwer — Jeśli Marsjanie zniszczą nasz serwer, z pewnością o tym poinformujemy!