Gwiazdozbiór Mikroskopu znajduje się na południowej półkuli nieba. Jest to mały, słaby gwiazdozbiór, który trudno dostrzec z północnych szerokości geograficznych. W Polsce latem widoczna jest jego północna część.
Nazwa gwiazdozbioru upamiętnia wynalezienie mikroskopu. Tego odkrycia dokonał pod koniec XVI wieku Holender Zacharias Janssen, producent okularów. Konstelacja została wprowadzona przez francuskiego astronoma Nicolasa Louisa de Lacaille’a w XVIII wieku. Oficjalne granice konstelacji takie, jakie obowiązują obecnie, zostały wyznaczone przez belgijskiego astronoma Eugène’a Delporte’a w 1930 roku.
Mikroskop sąsiaduje z Koziorożcem, Żurawiem, Indianinem, Rybą Południową oraz Strzelcem. Z konstelacją nie są związane żadne pokazy meteorów. Nie posiada też żądnych obiektów Messiera, ale można w nim znaleźć dwie galaktyki spiralne NGC 6925 i NGC 6923. Zawiera również jedną gwiazdę ze znanymi planetami. Najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji jest Gamma Micoscopii o magnitudzie pozornym 4,67.
Korekta – Matylda Kołomyjec