Ariane 5, rakieta wykorzystywana przez Europejską Agencję Kosmiczną, zostanie przebudowana. Przyczyną tego jest awaria jaka wystąpiła w trakcie jej startu w lipcu. Konsorcjum Arianespace poinformowało, że start odbędzie się najwcześniej w styczniu, dwa miesiące później niż planowano.
W międzyczasie rakieta Ariane 4 wykonała 25 września swój 64-ty udany lot, wynosząc na orbitę satelitę komunikacyjnego Atlantic Bird 2. Zostanie on umieszczony na orbicie geostacjonarnej 8 stopni na zachód od Greenwich. Będzie wykorzystywany do transmisji danych między Europą, a obydwoma Amerykami i centralną Azją.
Następny lot Ariane 4 zaplanowano na koniec listopada. Na orbicie znajdzie się satelita DirecTV-45 służący do przekazywania transmiji telewizyjnych. Zaplanowanych jest jeszcze 9 lotów rakiety. Później (w 2003 roku) przejdzie ona na emeryturę i zostanie na stałe zastąpiona rakietą Ariane 5.
Awaria Ariane 5 z 12 lipca spowodowała, że dwa satelity znalazły się na niewłaściwych orbitach. Arianespace rozpoczęła badania mające na celu ustalić co się stało.
krzysztof
Szkoda ,że ESA sie wycofała z lotów załogowych mająć śliczną ariane 5 — A plany byle takie obiecujące a tu tylko satelity i satelity
prędzej po chinach indie i pakistan wyślą ludzi niż nasi z kontynentu:((
Wojciech Rutkowski (wrinnov)
Nie tylko satelity — Na szczęście poza umieszczaniem satelitów na orbicie Ziemi ESA za pomocą swoich sond bada Słońce oraz Merkurego, Marsa, Saturna i inne planety naszego układu. Warto nadmienić, że pewien wkład w badania Europejskiej Agencji Kosmicznej wnosi Polska.
Michał M.
Nie popadajmy w przesadę z tym polskim udziałem — Polska nie jest niestety członkiem ESA. Owszem, czasem się nas o coś prosi (termometr próbnika, który wyląduje na Tytanie) ale stałe członkostwo dałoby nam możliwość aktywniejszego wkładu w to co robi się w Europie. Niestety… nie ma u nas na to kasy… u nas z resztą nie ma już kasy na nic 🙁
Wojciech Rutkowski (wrinnov)
Dziura — BTW Ciekawe, jak wygląda dziura budżetowa z kosmosu 😉