Księżyc już prawie nie przeszkadza w obserwacjach, gdyż jego tarcza ma fazę coraz cieńszego sierpa (nów, okraszony
Od kilku dni druga planeta od Słońca sąsiaduje z El Nath – drugą co do jasności gwiazdą konstelacji Byka. Do końca tygodnia odległość między tymi ciałami niebiańskimi zwiększy się od 105 do 126
Najbliższe dwa tygodnie będą bardzo atrakcyjne do obserwowania Wenus. Co prawda jej położenie nad horyzontem będzie coraz mniej korzystne, ale tarcza planety jest już bardzo duża, zaś faza bardzo mała i wartości te będą zmieniać się na naszą korzyść. Do niedzieli 20 maja tarcza Wenus osiągnie rozmiar 51″ (czyli już więcej niż wynosi średnica Jowisza w czasie opozycji), natomiast faza zmaleje do 8%. Odbije się to na jasności planety, która zmniejszy się do -4,3 wielkości gwiazdowej.
Mapka pokazuje położenie Marsa w trzecim tygodniu maja 2012 roku.
Mapkę wykonano w GIMPie (http://www.gimp.org) na podstawie obrazków z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).
W gwiazdozbiorze Lwa przebywa coraz słabiej świecący Mars. Planeta już całkiem szybko przesuwa się po niebie ruchem prostym (w ciągu tygodnia Mars pokonuje na niebie ponad 2°) i do niedzieli oddali się od Regulusa już na prawie 11°. 20 maja Czerwona Planeta będzie świecić blaskiem +0,3 magnitudo – o całe magnitudo jaśniej od Regulusa, jej tarcza zmniejszy się do nieco ponad 8″, natomiast faza będzie miała 89%
Mapka pokazuje położenie Saturna w trzecim tygodniu maja 2012 roku.
Mapkę wykonano w GIMPie (http://www.gimp.org) na podstawie obrazków z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).
W przeciwieństwie do Marsa Saturn wciąż porusza się ruchem wstecznym (ale ponad 4 razy wolniej od Czerwonej Planety: w trakcie tygodnia Saturn przesuwa się o około 0,5 stopnia) i do niedzieli 20 maja odległość między planetami zmniejszy się do 43°. Szósta planeta od Słońca cały czas przebywa niecałe 5° nad Spiką, tworząc razem ciekawą parę. W tym tygodniu Saturn świeci z jasnością obserwowaną +0,4 magnitudo, ale jego tarcza wciąż ma wielkość 19″. Maksymalna elongacja Tytana (tym razem wschodnia) wypada w tym tygodniu w środę 16 maja.
Mapka pokazuje położenie Księżyca w trzecim tygodniu maja 2012 roku.
Mapkę wykonano w GIMPie (http://www.gimp.org) na podstawie obrazków z programu Starry Night (http://www.starrynighteducation.com).
Prawie do końca tygodnia można obserwować Księżyc, który powoli zbliża się do nowiu. Jednak przez niekorzystne nachylenie
Pierwszego poranka tego tygodnia naturalny satelita Ziemi znajdował się około 8° od gwiazdy Sadalmelek, oznaczonej grecką literą α. Jego faza wynosiła 38%, a 45 minut przed wschodem Słońca znajdował się na wysokości około 15° i był widoczny całkiem dobrze.
Do końca okresu widoczności Księżyc nie spotka się z jasnymi gwiazdami, ponieważ Wodnik i Ryby składają się z gwiazd w większości słabszych niż 3 magnitudo, które znikną na jasnym tle nieba. Do piątku można obserwować przejście Księżyca pod kwadratem Pegaza, z codzienne zmniejszającą się fazą. 18 maja tarcza Srebrnego Globu będzie oświetlona tylko w 7%, zaś o godzinie podanej na mapce znajdowała się ona będzie niecałe 5° nad wschodnim horyzontem.