O obiekcie:
Większość gromad kulistych leży na peryferiach galaktyk, jednocześnie będąc z nimi związanymi grawitacyjnie. Oznacza to, że gromady pozostaną na orbicie wokół środka masy galaktyki. Astronomowie jednak podejrzewają, że Caldwell 66 porusza się po hiperbolicznym (bądź w kształcie litery U) torze dookoła Drogi Mlecznej. Gromada znajduje się na tyle daleko od jądra galaktyki, że jest z nim słabo powiązana grawitacyjnie. Przemieszcza się w przestrzeni tak szybko, że prawdopodobnie opuści pole grawitacyjne naszej galaktyki.
To ujęcie C66 jest połączeniem obserwacji wykonanych w świetle widzialnym i nadfiolecie przez Wide Field and Planetary Camera 2 teleskopu Hubble’a. Obserwacje miały na celu pomóc astronomom lepiej zrozumieć ewolucje gromad kulistych, a także dokładniej określić ich wiek. W tle, przy prawej krawędzi zdjęcia, widnieje ciemna galaktyka.
Podstawowe informacje:
- Typ obiektu: gromada kulista
- Numer w katalogu NGC: 5694
- Jasność: +10,2m
- Gwiazdozbiór: Hydra
- Deklinacja: -26° 32′ 18″
- Rektascensja: 14h 39m 36s
- Rozmiar kątowy: 3,6′
- Promień: 60 ly
Jak obserwować?
C66 znajduje się we wschodniej części gwiazdozbioru Hydry w pobliżu granicy z Wagą. Obiekt można zaobserwować nawet za pomocą małych teleskopów. Przez czterocalowy refraktor o dwustukrotnym przybliżeniu wygląda jak niewielki strzęp puchu obejmujący 3,6 minuty kątowej, zatem oczywistym jest, że nie patrzymy na gwiazdę. Przez dziesięciocalowy reflektor zobaczymy kropkę z stopniowym rozjaśnieniem w stronę centrum. Bardzo duży, dwudziestocalowy teleskop pokaże nam kształt gromady, zwłaszcza przy dobrej widoczności.
Korekta – Matylda Kołomyjec