Jeśli kiedyś zrealizowane zostaną plany budowy potężnego teleskopu na Księżycu, być może jego zwierciadło stanowić będzie… powierzchnia cieczy w odpowiednim naczyniu.
Zwierciadło o takiej konstrukcji – pokryte dodatkowo warstwą srebra – miałoby średnicę od 20 do 100 metrów. Teleskop w nie wyposażony wykryłby źródła światła – widzialnego lub podczerwonego – nawet tysiąckrotnie słabsze, niż teleskop kosmiczny Jamesa Webba.
Według autorów artykułu, opublikowanego kilka dni temu w “Nature”, Księżyc jest doskonałym miejscem na budowę teleskopu tego typu. Mógłby on być wielokrotnie większy niż obecnie projektowane teleskopy kosmiczne. Pozwoliłoby to na obserwację obiektów odległych o miliardy
Główną zaletą takiego rozwiązania jest łatwość przetransportowania zwierciadła na
Jeden z istotnych problemów, z jakim muszą zmierzyć się naukowcy w realizacji takiego projektu, to wybór cieczy o odpowiednich własnościach. Jej
Zanim projekt zostanie wdrożony, naukowcy muszą jeszcze m.in. dopracować technologię pokrywania lustra innymi substancjami tak, by odbijało ono więcej światła niż obecnie.
Badania wspierane były przez