Tak, właśnie stuknęło nam pięć lat! 11 grudnia 2000 roku opublikowaliśmy w AstroNEWS
Zaczęło się we wrześniu 2000 od uruchomienia AstroLINKS. Katalog stron szybko się rozrastał, zdobywał popularność. Trzy miesiące później ruszył kolejny serwis AstroNETu – aktualności astronomiczne AstroNEWS, a kolejne trzy miesiące później artykuły zostały wzbogacone o ilustracje i AstroGALLERY.
Pięć lat działalności – choć w astronomicznej skali to niewiele, wspólnie z Czytelnikami byliśmy świadkami kawałka historii: pół dekady odkryć, sukcesów w podboju Kosmosu, ale także niepowodzeń i wypadków. Pięć lat to też efektowne zjawiska astronomiczne, zarówno te przewidywane z wieloletnim wyprzedzeniem jak i zupełnie niespodziewane. Wszystko to staraliśmy się opisać w ponad pięciu tysiącach artykułów, jakie opublikowaliśmy do tej pory w AstroNEWS. Cofnijmy się na chwile do pamiętnych wydarzeń i najczęściej czytanych artykułów.
Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się informacje o kluczowych momentach misji kosmicznych: Lądowanie Huygensa na Tytanie – nowe obrazy i dźwięki„>lądowaniu Huygensa na Tytanie, uderzeniu sondy Deep Impact – strzał w dziesiątkę!„>Deep Impact w jądro komety Tempel, wystrzeleniu Potwierdzony start, poszukiwany Cosmos 1„>kosmicznego żagla – to wszystko w mijającym roku, wcześniej pisaliśmy o Ostatnie chwile Mira zostały sfilmowane i umieszczone w Internecie„>deorbitacji stacji kosmicznej Mir po jej 15-letniej pracy czy lądowaniu łazików Spirit wylądował — są pierwsze zdjęcia!„>Spirit i Coraz bliżej Władcy Pierścieni„>Opportunity na Marsie.
Zdarzały się w AstroNEWS informacje smutne – jak o STS-107: PROM COLUMBIA STRACONY„>katastrofie promu Columbia czy Katastrofa na kosmodromie Bajkonur„>wypadku w Bajkonurze.
Pięć lat to sporo dla rozwoju nauki. Wiemy więcej o naturze czarnych dziur, budowie galaktyk, powstawaniu układów planetarnych. Sensacją było niewątpliwie Odkryto najdalszy obiekt w Układzie Słonecznym„>odkrycie Sedny oraz kolejnych obiektów pasa Kuipera.
Astronomia nie jest dziedziną ograniczoną do laboratoriów naukowców. Odkrywać uroki Kosmosu może każdy, a czasem swoim miłośnikom najpiękniejsza z nauk potrafi się efektownie odwdzięczyć. Obserwowaliśmy Zaćmienie Księżyca – zdjęcia„>zaćmienia Zaćmienie Księżyca – nowe zdjęcia„>Księżyca oraz Będzie zaćmienie Słońca!„>Słońca, mieliśmy szczęście oglądać rzadkie Przejście Wenus – zdjęcia!„>przejście Wenus przed słoneczną tarczą. Niespodzianką były Zorza polarna nad Bydgoszczą i Szubinem„>zorze polarne widoczne w Polsce oraz ozdoba zimowego nieba z początku roku – Intrygujący Japetus – świat kontrastów„>kometa Machholz.
W AstroNEWS pisaliśmy też o Dziura ozonowa tak samo duża jak w ostatnich latach„>dziurze ozonowej, Mapy satelitarne pomogą w planowaniu przestrzennym„>satelitarnych fotografiach, Gwiazdy nowe pozwalają mierzyć duże odległości„>Gagarinie, NASA konstruuje nowy zegar atomowy„>zegarze atomowym, Efekt cieplarniany w Układzie Słonecznym„>efekcie cieplarnianym… Pozwalamy sobie też na Czy C/2002 CW133 uderzy w Ziemię?„>okazjonalne żarty.
W przyszłości będziemy starali się dostarczać naszym Czytelnikom aktualnych wiadomości. Jesteśmy przy tym otwarci na nowych redaktorów – warto spróbować, współtworzenie portalu daje nam naprawdę dużo satysfakcji. Tematów nie zabraknie – Mars i Geminidy – niebo w grudniu„>rozgwieżdżone niebo, choć spokojne i niezmienne od lat, sprawi nam z pewnością wiele miłych niespodzianek. Czego naszym Czytelnikom (oraz sobie) życzymy podczas kolejnych lat AstroNEWS!
damazy miszczyszyn
Wszystkiego najlepszego! — Życzę Wam kolejnych 5 takich lat 🙂
$pryt
Jak przedmówca 🙂 — Z okazji wielkiej rocznicy życzę serwisowi dużo newsów i dyskusji, bo jak żadna inna witryna w internecie potrafi poruszyć temat najwspanialszej z nauk. Sto lat!
LukiW
naj naj i jeszcze raz naj!. — Wszystkiego najlepszego i trzymać tak dalej! :))).
Ale że niebo pozostaje niezmienne z tym to się nie zgodzę ;-).
sumas
100 lat !!! — 100 lat i Wszystkiego Najlepszego! dla Całej Redakcji!!
pozdrowienia
misiekvx
Gratuluję wspaniałego pomysłu i naprawde dziękuję! — Jestem wdzięczny za to że mogę korzystać z tego typu serwisu po polsku. Do pełni szczęscie brakuje jeszcze mapek nieba na dane miesiące 🙂
misiekvx
AHA i jeszcze jedno => Szacunek dla waszej pracy <= — DZIĘKI
kill'm
fajnie było — też życzą wielu lat szczęścia calej redakcji
Kill’m
P.S.
A wiecie że są osoby uzależnione od Astronetu?
©Rasz
Papirusy, pergamin, zakurzone inkunabuły… — Jako że AstroNews’y zaczęły wychodzić jeszcze w ubiegłym… tysiącleciu (sic !.) to życzyć mi wypada chociażby kolejnej setki… Bo jeśli chodziłoby o tysiączek, to chyba aż tak dużych wyroków w Unii Europejskiej dawać nie można… 😉
Przeczytałem ze zdumieniem to, co napisał kol. kill’m:
> A wiecie że są osoby uzależnione od Astronetu?
Hej, kill’m – a słyszałeś o tym, że królowa Bona umarła ?! No, ale to pewnie tylko plotki…
scorpion
Brawo — Kolejnych rocznic – oby jak najwięcej okrągłych. Jestem stałym czytelnikiem AtroNews-ów i podziwiam Was za ogrom włożonej pracy. W zasadzie od Waszego serwisu najczęściej zaczynam swój astronomiczny dzień!
Jedynie co mi brakuje, to
a) aktualnych doniesień z misji planetarnych (takich trochę na zasadzie spaceflight) – krótkich uzupełnień podstawowego niusa przedstawiającego co się aktualnie dzieje w ważnym momencie życia sondy.
b) polskiego APOD (astronomy picture of the day). Co prawda angielski to mój drugi język, ale miło byłoby zobaczyć APOD po polsku, a i pewnie tysiące innych czytelników także by to docenili.
Pozdrawiam,
Łukasz
NitaJerzy
news.astronet.pl to mój szczególnie ulubiony portal — Jestem z Wami od 2003 r. Zaglądam codziennie. Z okazji jubileuszu chcę wyrazić ogromny szacunek dla Waszej pracy, wytrwałości i poświęcenia dla pięknej idei szerzenia wiedzy o niebie i najnowszych odkryciach na nim dokonanych. Jesteście naprawdę wyjątkowi. Życzę Wam spełnienia wszystkich upragnionych marzeń.
Hermes
Oby tak dalej !! — Witam,
dołączam się do przedmówców i życzę wytrwałości w tej, wcale niełatwej, pracy przy serwisie astronomicznym.
Przeglądam niemal wszystkie newsy, a najciekawsze i najważniejsze drukuję, aby wykorzystać je w swojej pracy astronomicznej. Właśnie sięgnąłem do wszystkich wydrukowanych (począwszy od I połowy 2001r) – wyszła mi wysokość 20 cm, co daje na pewno ponad 1000 stron A4.
Hermes
kill'm
sprostowanie — nie wiem dlaczego tytuł mojego posta brzmiał „fajnie było” w każdym razie to była pomyłka
Mikkael
Gratulacje z okazji piątej rocznicy !!! — Wszystkiego najlepszego i wytrwałości w prowadzeniu strony . Poznałem ją stosunkowo niedawno , ale od razu podbiła moje serce , gdyż badaniami Kosmosu pasjonuję się od ładnych kilkunastu lat . Zyskaliście wiernego czytelnika . A co się tyczy stronki , jest świetna – tak 3mać !!!
xxl
🙂 — Gratuluje!
Wszystkiego dobrego i dziękuje, że jesteście.